ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Johnson misses Rio berth

Johnson misses Rio berth
Highlights

25-year-old Johnson 1:46.43 while the Rio Games qualification mark stands at 1:46.00.Johnson ran a fast first lap to the amusement of everyone at the G M C Balayogi Stadium at Gachibowli, with Sajeesh Joseph acting as a pacer. Joseph pulled out after the half-way stage to leave Johnson to complete the remaining part of the race at his own pace.

Hyderabad: Kerala's Jinson Johnson ran the third fastest 800m race by an Indian to win the gold but missed the Rio Olympics qualification standard narrowly on the second day of the 56th National Inter-State Senior Athletics Championships here on Wednesday.

25-year-old Johnson 1:46.43 while the Rio Games qualification mark stands at 1:46.00.Johnson ran a fast first lap to the amusement of everyone at the G M C Balayogi Stadium at Gachibowli, with Sajeesh Joseph acting as a pacer. Joseph pulled out after the half-way stage to leave Johnson to complete the remaining part of the race at his own pace.

When the timings appeared on the electronic board, Johnson look visibly disappointed as he missed the Rio Games standard narrowly.

I was expecting competition from my fellow runners, at least till the 600m. However, lack of challenge was one of the factors for missing the Rio qualification," Johnson said.

Results: Day-2-Men: Pole Vault: 1. Siva, (Tamil Nadu 4.90m), 2. Parveen Kumar (Punjab), 3. Bimin K P (Kerala); 20km Race Walk: 1. B Soumya (Delhi 1:42:55.24), 2. Priyanka (UP), 3. Rani Yadav (UP); 800mts: 1. Jinson Johnson (Ker, 1:46.43), 2.

Manjith Singh (Punjab), 3. Bharath KA (Karnataka); Triple Jump: 1. Renjith Maheswary (Ker 16.56m), 2. Rakesh Babu AV (Ker), 3. Bheeshm Singh (Manipur), Shotput: 1. Inderjeet Singh (Har, 19.28m), 2. Tajinderpal Singh (Punjab), 3. Jasdeep Singh (Punjab); 3000 mts Steeple Chase: 1. Naveen(Har, 8:44.33), 2. Ramesh Kumar B (Mah), 3. Karamvir, (Har); Decathlon: 1. Ankit Saini (Har, 6807 Pts), 2. Daya Ram (Raj), 3. Narender (Har); Women: 400mts Hurdles: 1. Purnima Hembra (Odisha 59.27), 2.

Ayana Thomas (Delhi), 3. Aarthi (TN); 800mts: 1. Gomath (TN 2:06.28), 2. Sini A Markose, (Ker), 3. Archana Adhav (Maha); 3000mts Steeple Chase: 1. 1. Parul Chaudhary(UP, 10:46.92), 2. Nandini Gupta (UP), 3. Angel James (Ker).

Show Full Article
Download The Hans India Android App or iOS App for the Latest update on your phone.
Subscribed Failed...
Subscribed Successfully...
More Stories


Top