Top

Oscar Award Nominations 2021: Priyanka Chopra And Nick Jonas Announce The Nominations Of These Prestigious Awards

Oscar Award Nominations 2021
x

Oscar Award Nominations 2021: Priyanka Chopra And Nick Jonas Announce The Nominations Of These Prestigious Awards

Highlights

Oscar Award Nominations 2021: Global Star Priyanka Chopra and her husband Nick Jonas took the center stage to announce the Oscars 2021 nominations.

Oscar Award Nominations 2021: Global Star Priyanka Chopra and her husband Nick Jonas took the center stage to announce the Oscars 2021 nominations. Just a couple of hours beforethe Grammy Awards event came to an end, this global couple hassurprised the audience by announcing the nominations of the most awaited events of the season. Oscars 2021 grandeur event will be held on 25 April, 2021 in Los Angeles.

This power couple have announced the nominations for 23 categories… Coming to the movies Nomadland, The Trial of the Chicago 7, Promising Young Woman, Ma Rainey's Black Bottom and Mank, they managed to list in most of the nominations.

Best Supporting Actor

• Sacha Baron Cohen ("The Trial of the Chicago 7")

• Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah")

• Leslie Odom Jr. ("One Night in Miami")

• Paul Raci ("Sound of Metal")

• Lakeith Stanfield ("Judas and the Black Messiah")

Best Supporting Actress

• Maria Bakalova ('Borat Subsequent Moviefilm")

• Glenn Close ("Hillbilly Elegy")

• Olivia Colman ("The Father")

• Amanda Seyfried ("Mank")

• Youn Yuh-jung ("Minari")

Best Costume Design

• "Emma," Alexandra Byrne

• "Mank," Trish Summerville

• "Ma Rainey's Black Bottom," Ann Roth

• "Mulan," Bina Daigeler

• "Pinocchio"

Best Original Score

• "Da 5 Bloods," Terence Blanchard

• "Mank," Trent Reznor, Atticus Ross

• "Minari," Emile Mosseri

• "News of the World," James Newton Howard

• "Soul," Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Animated Short Film

• "Burrow" (Disney Plus/Pixar)

• "Genius Loci" (Kazak Productions)

• "If Anything Happens I Love You" (Netflix)

• "Opera" (Beasts and Natives Alike)

• "Yes-People" (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live Action Short Film

• "Feeling Through"

• "The Letter Room"

• "The Present"

• "Two Distant Strangers"

• "White Eye"

Best Sound

• "Greyhound," Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer

• "Mank," Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin

• "News of the World," John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum

• "Soul," Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro

• "Sound of Metal," Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana

Best Adapted Screenplay

• "Borat Subsequent Moviefilm," Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer

• "The Father," Christopher Hampton, Florian Zeller

• "Nomadland," Chloé Zhao

• "One Night in Miami," Kemp Powers

• "The White Tiger," Ramin Bahrani

Best Original Screenplay

• "Judas and the Black Messiah," Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas

• "Minari," Lee Isaac Chung

• "Promising Young Woman," Emerald Fennell

• "Sound of Metal," Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance

• "The Trial of the Chicago 7," Aaron Sorkin

Best Actor

• Riz Ahmed ("Sound of Metal")

• Chadwick Boseman ("Ma Rainey's Black Bottom")

• Anthony Hopkins ("The Father")

• Gary Oldman ("Mank")

• Steven Yeun ("Minari")

Best Actress

• Viola Davis ("Ma Rainey's Black Bottom")

• Andra Day ("The United States v. Billie Holiday")

• Vanessa Kirby ("Pieces of a Woman")

• Frances McDormand ("Nomadland")

• Carey Mulligan ("Promising Young Woman")

Best Animated Feature Film

• "Onward" (Pixar)

• "Over the Moon" (Netflix)

• "Shaun the Sheep Movie: Farmageddon" (Netflix)

• "Soul" (Pixar)

• "Wolfwalkers" (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Cinematography

• "Judas and the Black Messiah," Sean Bobbitt

• "Mank," Erik Messerschmidt

• "News of the World," Dariusz Wolski

• "Nomadland," Joshua James Richards

• "The Trial of the Chicago 7," Phedon Papamichael

Best Director

• Thomas Vinterberg ("Another Round")

• David Fincher ("Mank")

• Lee Isaac Chung ("Minari")

• Chloé Zhao ("Nomadland")

• Emerald Fennell ("Promising Young Woman")

Best Documentary Feature

• "Collective" (Magnolia Pictures and Participant)

• "Crip Camp" (Netflix)

• "The Mole Agent" (Gravitas Ventures)

• "My Octopus Teacher" (Netflix)

• "Time" (Amazon Studios)

Best Documentary Short Film

• "Colette" (Time Travel Unlimited)

• "A Concerto Is a Conversation" (Breakwater Studios)

• "Do Not Split" (Field of Vision)

• "Hunger Ward" (MTV Documentary Films)

• "A Love Song for Latasha" (Netflix)

Best Film Editing

• "The Father," Yorgos Lamprinos

• "Nomadland," Chloé Zhao

• "Promising Young Woman," Frédéric Thoraval

• "Sound of Metal," Mikkel E.G. Nielsen

• "The Trial of the Chicago 7," Alan Baumgarten

Best International Feature Film

• "Another Round" (Denmark)

• "Better Days" (Hong Kong)

• "Collective" (Romania)

• "The Man Who Sold His Skin" (Tunisia)

• "Quo Vadis, Aida?"(Bosnia and Herzegovina)

Best Makeup and Hairstyling

• "Emma," Marese Langan

• "Hillbilly Elegy," Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle

• "Ma Rainey's Black Bottom," Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry

• "Mank," Kimberley Spiteri, Gigi Williams

• "Pinocchio," Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

Best Original Song

• "Fight for You," ("Judas and the Black Messiah")

• "Hear My Voice," ("The Trial of the Chicago 7")

• "Húsavík," ("Eurovision Song Contest")

• "Io Si (Seen)," ("The Life Ahead")

• "Speak Now," ("One Night in Miami")

Best Picture

• "The Father" (Sony Pictures Classics)

• "Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.)

• "Mank" (Netflix)

• "Minari" (A24)

• "Nomadland" (Searchlight Pictures)

• "Promising Young Woman" (Focus Features)

• "Sound of Metal" (Amazon Studios)

• "The Trial of the Chicago 7" (Netflix)

Best Production Design

• "The Father," Peter Francis, Cathy Featherstone

• "Ma Rainey's Black Bottom," Mark Ricker, Karen O'Hara, Diana Stoughton

• "Mank," Donald Graham Burt, Jan Pascale

• "News of the World," David Crank, Elizabeth Keenan

• "Tenet," Nathan Crowley, Kathy Lucas

Best Visual Effects

• "Love and Monsters"

• "The Midnight Sky," Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon

• "Mulan," Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram

• "The One and Only Ivan," Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

• "Tenet," Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers

Show Full Article
Print Article
Interested in blogging for thehansindia.com? We will be happy to have you on board as a blogger.
Next Story
More Stories