ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Shocking day for seeded players

Shocking day for seeded players
Highlights

n stunning reversals to the script in the ongoing SATS National Series All India tennis tournament for Under-18 boys and girls here on Tuesday, unseeded Odisha girl Ruthuuparna Choudary ousted Last Patnaik of Telangana State while Kerala’s fifth seeded Pratibha Prasad Narayan was shown the door by Vineetha Mummadi

Hyderabad: In stunning reversals to the script in the ongoing SATS National Series All India tennis tournament for Under-18 boys and girls here on Tuesday, unseeded Odisha girl Ruthuuparna Choudary ousted Last Patnaik of Telangana State while Kerala’s fifth seeded Pratibha Prasad Narayan was shown the door by Vineetha Mummadi of the host State in the girls second round singles matches.+The boys first round saw the exit of fourth seeded Ones They, who was beaten by Tamil Nadu mate Karthic R Kumaran.

Results-Girls second round: Shaik Humera (TS 1) bt Likitha Kalva 1-6,7-5,6-4; Sravya Shivani (TS) bt Sanskriti Damera (TS) 6-3,6-2; Apoorva SB (KA 12) bt Neha Mokhasi (MH) 6-3,4-6,6-3; Salsa Aher (MG 7) bt Malikka Marathe (MH) 6-2,6-2; Ruthuuparna Choudary (OD) bt Last Patnaik (TS 4) 7-5,5-7,6-2; Kritika Chabra (MH 14) bt Asapu Jnanita (AP) 6-3,6-0; Shreya Tatavarthy (AP 10) bt Ashraya Maheshwar (TN) 6-0,6-0; Yamalapali Sahaja (AP 19) bt Vanshita Panthania (KA) 6-2,6-0;

Tejaswani Kate (MH 16) bt Shajiya Begum Syeda (AP) 6-2,6-2; Vineetha Mummadi (TS) bt Pratibha Prasad Narayan (KA 5) 6-2,6-4; Yasaswani Panwar (KA) bt Hemadri Kashyap 6-0, 6-2; Mubasira Anjum Shaik (AP) (11) bt Ishika Ritesh Agarwal (TS) 6-3,6-0, Richa D Chougle (MH) bt Trisha Vinod (KL) (6) 6-3,6-1; Y Dedeepya Sai (TS 13) bt Smriti Basin (TS) 6-4,7-6(3); Lakshmi Sahiti Reddy (AP) bt Bhakti Shah (TS 13) 6-1,6-1; Yubrani Banerji (WB 2) bt Srujana Rayarala (TS) 6-0,6-2;
Boys first round: Rithvik Choudary Bollipalli (TS 1) bt Nikhil Thirumale (KA) 6-3,6-1; Vishnu Prasad P (TN) bt Harsh Negi (DL) 6-1,6-3; Avik Choudary (DL) bt B Mahesh (KA) 7-6(4),6-3;

Kabir Hans (OD) bt Gunjab Suresh (MH 14) 6-2,7-5; Deepak Senthil Kumar (TN) bt Nitin Pranav SM (TN) 5-7,6-4,6-2; Rishi Rudraksha Mitra (KL) bt Krishna Sai Vehuri (KL) 6-3,6-3; Tushar Madab (DL) bt Anurudh R (DL) 2-6,7-5,7-6(1); Madwin Kamath (GJ 8) bt Harshit Selvaraj (KA) 6-3,7-6(5); Arjun Honnappa (KA 3) bt Udit Gogi (AS) 6-3,6-0; Lohith Aksha Bathrinath (TN) Tarun Karra (AP) 6-1,6-0; Amanayub Khan (AP) bt Ayush Deswal (DL) 6-7(6),6-1,6-3; Udit Kamboj (HR 16) bt Yuvraj Singh Kooka 6-3,4-6,6-1;

Arnold Inigo(TN 11) bt Danish Ahmed (DL) 7-6(5), 4-6,6-2; Shivank Bhatnagar (DL) bt Lanka Suhith Reddy (TS) 6-3,6-1; Aryan Ashwath Parange (KA) bt Rajneesh Bhandari (TN) bt 6-1,6-4; Kaivalya Vamanrao Kalamse (MH 5) bt Aashish Anand (AP) 6-2,6-0, Himanshu Mor (HR) (6) bt Adarsh Tippabatla (TS) 6-7(5), 6-3,6-4, Anurag Agarwal (WB) bt Arka Ganguly (MH) 6-1,7-5, Sandeep V M (TN) bt Kiran Deva N (TN) 4-6,6-3,6-4, Apuroop Patllola Reddy (TS) bt Preeth Kumar (TN) 6-1,7-5; Arghya Das (WB 13) bt Rajesh Kannan R (TN) 6-1,6-2;

Praneeth V (KA) bt Devarpalli A Reddy (TS) 7-5,6-4; Kavan Somu Kumar (KA) 6-4,6-4; Karthic R Kumaran (TN) bt Ones They (TN 4) 6-1,6-4, Vaibhav Kundu (HR 7) bt Kushal Yadla (AP) 6-2,6-3; Abhishek Amit Shukla (MH) bt Utkarsh Singh Panwar (DL) 6-2,6-1; Bikranjeet Singh Chawla (DL) bt Prasanna Pravin (MH) 6-4,6-4; Sarthak Suden (DL 15) Syed Sohail Haque (TN) 6-4,6-1; Sathya Maran (TN) bt Tushar Sharma 6-2,6-3; Dharmil Shah (GJ) bt Boopathy S (TN) 4-6,6-2,6-2; Atharva Sharma (MH) bt Sanjay G S (KL) 6-3,1-6,6-4.

Show Full Article
Download The Hans India Android App or iOS App for the Latest update on your phone.
Subscribed Failed...
Subscribed Successfully...
More Stories


Top