X
X
Top
ADVERTISEMENT

Awasa table tennis tournament concludes on a grand note

Awasa table tennis tournament concludes on a grand note
x
Highlights

The 16th AWASA Late Sri Ananth Narayan Reddy and Smt Rameshwaramma Memorial State Ranking Table Tennis Tournament, 2018 was held at Anand Nagar Welfare Association Sports Academy from Oct 1316 The following are the Day 4 results

The 16th AWASA Late Sri Ananth Narayan Reddy and Smt. Rameshwaramma Memorial State Ranking Table Tennis Tournament, 2018 was held at Anand Nagar Welfare Association Sports Academy from Oct 13-16. The following are the Day 4 results

Junior Boys Quarter Finals :
S.S.K Karthik (AWA) bt Trishul Mehra (4-3) (11-4,11-5,11-3,7-11,9-11,9-11,11-5) B Varun Shanker (GTTA) bt B Vathsin (AWA) (4-2) (11-5,2-11,11-13,11-3,11-2,11-4) Amaan Ur Rahman (AVSC) bt A Yashasvin (GSM) (4-0) (11-8,11-5,11-8,14-12) A Vishal (GSM) bt Sainath Reddy (MLR) (4-3) (12-10,13-4,6-11,8-11,9-11,12-10,11-3)

Junior Boys Semi- Finals : B Varun Shanker (GTTA) bt A. Vishal (GSM) (4-0) (11-7,13-11,11-6,11-6) Amaan Ur Rahman (AVSC) bt S.S.K Karthik (AWA) (4-1) (9-11,11-8,16-14,11-7,11-8)

Junior Boys Finals :
B.Varun Shanker (GTTA) bt Amaan-Ur-Rahman (AVSC) (4-1) (11-7,11-9,11-8,9-11,11-9)

Junior Girls Pre- Quarter Final :
Aishwarya Daga (AWA) bt K.Ikshitha (AWA) (3-0) (11-5,11-8,11-6) N.Anjali (GSM) bt G.Devyani (GSM) (3-0) (11-4,11-8,11-5) N.Bhaavitha (GSM) bt CH.Naumrata (GSM) (3-0) (12-10,11-9,11-7) Priyanshi (GSM) bt CH.Goddha Thejaswini (NLG) (3-1) (11-7,14-12,7-11,11-4) J.Vinichitra (GSM) bt Keerthana (HVS) (3-2) (9-11,13-11,11-9,5-11,11-7) V.Sasya (AWA) bt S.Saranya (GSM) (3-0) (12-10,11-7,11-2) V.Laasya (AWA) bt Palak Shah (AVSC) (3-1) (9-11,11-4,11-9,11-6) Vidhi Jain (GSM) bt Afifa Fathima (DON BOSCO) (3-1) (11-3,11-1,7-11,11-7)

Junior Girls Quarter Finals :
V.Laasya (AWA) bt Aishwarya Daga (AWA) (4-1) (11-6,11-4,11-9,9-11,11-6) V.Sasya (AWA) bt Vidhi Jain (GSM) (4-0) (11-3,11-9,11-5,11-8) N.Bhaavitha (GSM) bt J.Vinichitra (GSM) (4-1) (12-10,13-11,8-11,11-8,12-10) N.Anjali (GSM) bt Priyanshi (GSM) (4-1) (11-7,11-4,11-9,9-11,11-5)

Junior Girls Semi-Finals :
N.Bhaavitha (GSM) bt N.Anjali (GSM) (4-1) (11-6,6-11,11-4,11-6,11-4) V.Laasya (AWA) bt V.Sasya (AWA) (4-2) (11-9,11-8,7-11,11-4,8-11,11-7)

Junior Girls Finals :
N.Bhaavitha (GSM) bt V.Laasya (AWA) (4-3) (7-11,7-11,11-5,10-12,12-10,11-8,11-6)

Youth Boys Pre- Quarter Final :
SFR Snehit (GTTA) bt Shreyas (4-0) (11-4,11-2,11-4,11-4) Arvind (AWA) bt A.Yashasvin (GSM) (4-0) (11-7,11-5,11-7,11-5) Piyush Agarwal (MLR) bt A.Vishal (GSM) (4-0) (11-7,11-6,11-2,11-7) Ali Mohd bt Trishul Mehra (LBS) (4-0) (11-5,11-7,12-10,11-7) Amaan Ur Rahman (AVSC) bt Sainath Reddy (MLR) (4-3) (5-11,3-11,9-11,11-7,11-8,11-8,11-9) B.Varun Shanker (GTTA) bt B.Vathsin (AWA) (4-0) (11-8,12-10,11-3,11-3) Saroj Siril (AWA) bt Ramana Reddy (HVS) (4-0) (11-5,11-6,11-5,11-8) Mohd Ali (LBS) bt A.Advait (AWA) (4-0) (11-6,11-7,11-5,13-11)

Youth Boys Quarter Finals :
Arvind (AWA) bt Sarooj Siril (AWA) (4-3) (11-7,8-11,11-8,11-3,2-11,9-11,11-3) Piyush Agarwal (MLR) bt Mohd Ali (LBS) (4-2) (11-7,11-8,5-11,2-11,11-8,11-8) SFR Snehit (GTTA) bt Amaan Ur Rahman (AVSC) (4-0) (11-7,11-6,11-9,11-9) Ali Mohd bt B.Varun Shanker (GTTA) (4-3) (11-7,9-11,11-13,12-10,4-11,12-10,11-8)

Youth Boys Semi -Finals :
Arvind (AWA) bt Ali Mohd (4-0) (11-7,11-5,11-5,11-9) SFR Snehit (GTTA) bt Piyush Agarwal (MLR) (4-1) (11-5,14-12,11-7,9-11,11-8)

Youth Boys Finals :
SFR Snehit (GTTA) bt Arvind (AWA) (4-0) (11-8,11-7,11-4,11-9)

Youth Girls Pre-Quarter Final :
V.Laasya (AWA) bt J.Vinichitra (GSM) (4-2) (11-3,11-13,5-11,11-8,11-4,11-4) N.Anjali (GSM) bt Keerthana (HVS) (4-0) (11-5,15-13,11-8,11-6) Varuni Jaiswal (GSM) bt Vidhi Jain (GSM) (4-0) (11-3,11-6,11-6,11-9) N.Bhaavitha (GSM) bt Diya Vora (HVS) (4-1) (11-8,11-7,11-8,2-11,11-7) V.Sasya (AWA) bt Y.Nikhitha (YMCAXTAA) (4-0) (11-8,11-4,11-4,11-3) G.Pranitha (HVS) bt Aishwarya Daga (AWA) (11-4,11-5,14-12,11-8) A.Rachana (GSM) bt Tanya (YMCAXTTA) (4-0) (11-2,11-5,11-5,11-4) B.Raaga Niveditha (GTTA) bt TSV.Ramya (4-0) (13-11,11-3,11-8,11-4)

Youth Girls Quarter Final :
G.Pranitha (HVS) got walk- over from a N.Anjali (GSM) B.Raaga Niveditha (GTTA) bt Rachana A (GSM) (4-2) (5-11,11-5,11-4,10-12,11-7,11-2) Varuni Jaiswal (GSM) bt V.Sasya (AWA) (4-3) (11-9,12-10,4-11,,9-11,12-10,6-11,11-4) V.Laasya (AWA) bt N.Bhaavitha (GSM) (4-2) (11-8,11-6,11-5,9-11,9-11,11-6)

Youth Girls Semi -Final :
Varuni Jaiswal (GSM) bt B.Raga Niveditha (GTTA) (4-0) (11-8,11-6,11-7,11-8) G.Pranitha (HVS) bt V.Laasya (AWA) (4-1) (11-7,11-7,11-6,8-11,11-9)

Youth Girls Final :
Varuni Jaiswal (GSM) bt G.Pranitha (HVS) (4-0) (11-7,11-6,11-0,11-0)

Men Semi- Finals :
SFR Snehit (GTTA) bt Ali Mohd (4-1) (11-5,11-7,11-9,8-11,11-4)
Mohd Ali (LBS) bt Amaan Ur Rahman (AVSC) (4-0) (11-8,12-10,11-7,12-10)

Men Finals :
SFR Snehit (GTTA) bt Mohd Ali (LBS) (4-2)(9-11,9-11,11-9 ,14-12,11-8,12-10)

Women Quarter Finals :
G.Pranitha (HVS) bt Varuni Jaiswal (GSM) (4-0) (11-9,11-5,11-7,11-4) Nikhat Banu (RBI) bt Ikshitha K (AWA) (4-0) (11-6,11-4,11-3,11-8) M.Mounica (GSM) bt V.Sasya (AWA) (4-2) (15-3,11-6,11-13,7-11,11-7,11-9) B.Raga Niveditha (GTTA) bt V.laasya (AWA) (5-11,11-8,8-11,11-5,9-11,11-5,11-9)

Women Semi-Finals :
Nikhat Banu (RBI) bt M.Mounica (GSM) (4-2) (12-14,11-5,11-7,9-11,11-1,11-9) G.Pranitha (HVS) bt B.Raaga Niveditha (GTTA) (4-1) (8-11,11-7,13-11,15-13,11-7)

Women Finals :
Nikhat Banu (RBI) bt G.Pranitha (HVS) (4-1) (11-5,11-6,7-11,11-3,11-5)

Show Full Article
Print Article
Download The Hans India Android App or iOS App for the Latest update on your phone.
Subscribed Failed...
Subscribed Successfully...
Next Story
More Stories