Top

Rukmini Bai Interschool sports event concludes on a high note

Rukmini Bai Interschool sports event concludes on a high note
Highlights

The finale of the 9th Rukmini Bai Interschool Table Tennis, Chess, Carrom and Volley Ball extravaganza turned out to be a memorable fiesta and has...

Hyderabad: The finale of the 9th Rukmini Bai Interschool Table Tennis, Chess, Carrom and Volley Ball extravaganza turned out to be a memorable fiesta and has etched a remarkable place in the annals of The Secunderabad Public School.

The three-day sporting action witnessed mixed feelings – pride and joy for the winners and determination and grit to do better next time for the ones not too fortunate. A new age of fresh faces has dawned while some retained their titles.

Around 102 schools and more than 800 participants registered for all the four games in this tournament.

Continuing with the tradition of releasing two newsletters every day, the newsletter called 'Luminiscence' saw a fresh bunch of reporters and editors putting their best foot forward to live up to the standards set by their seniors.

The chief guest for the occasion was Madhusudhan Rao, Secretary and Correspondent of the Secunderabad Public School while Lalith Mohan Chandana, former table tennis player, P. Jyothi, president of Peoples Educational Society, P. Pooja, Director, Kavitha, administrator and M.M. Augustine Academic Director were the guests of honour.

Prize money to the tune of Rs 1 lakh was given away to the winners and runners-up along with a trophy, merit certificates and medals.

CARROMS FINALS

Senior Girls

Hima Varsha (Bhavans Sri Rama Krishna Vidyalaya) bt Zeba Atiequllah (The Secunderabad Public School) 14-0

Second runner-up: Keerthana (St. Anns Grammar School, Malkajgiri)

Junior Boys

A.Charan Kumar(St. Anns Grammar School ,Malkajgiri) bt Adheep (The Secunderabad Public School) (6-4)

Second runner-up: Arsh Yadav (Sps ,Malkajgiri)

Senior Boys: S P Varun (The Secunderabad Public School) bt K. Vignesh (The Secunderabad Public School) 10-1 - Second runner-up: Jatin D Kalwani (The Secunderabad Public School)

Junior Girls

Sahasra (Sps ,Malkajgiri) bt Navya.J (The Secunderabad Public School) 10-6

Second runner-up: Madhuri (St.Anns High School, Malkajgiri)

VOLLEYBALL FINALS

Senior Girls

St.Anthony's bt St.Philomena 1 (15-11) (15-6)

Second runner-up: St.Philomena School 3

Senior Boys

Model Mission School, Lothukunta bt St. Anns Malkajgiri (15-10) (15-9)

Second runner-up: St.Francis De'sales Lalapet

Super Senior Boys

Loyola Jr.College

Kakatiya School bt The Secunderabad Public School (15-6) (14-16) (15-9)

CHESS FINALS

Junior Girls

First - Asma Maryam Begum (St. Peter's High School); Second - Sai Vaishnavi S.P.S

(Gitanjali Devashray); Third - Harshitha .S (Johnson Grammar School, Nacharam)

Junior Boys

First - Sri Vishnu .A (Dse, Banjara Hills); Second - Nikhil Kumar.Ch (Pallavi Model School, Bowenpally); Third - Chethan .D (Takshasila Public School)

Senior Girls: First - Sreesha .R ( Bhavan's Sri Ramakrishna Vidyalaya); Second - Teekshna Saraf (Pallavi Model School, Bowen Pally); Third - P.Sanvi (St. Peter's High School)

Senior Boys: First - M. Naren (Chirec School); Second - Sai Sharan. R (Bhavan's Sri Ramakrishna Vidyalaya); Third - Vansh Kabra (Dse. Attapur)

TABLE TENNIS INDIVIDUAL FINALS

Junior Girls: Pragyansha Patro(St.Joseph's ,Aramgarh) bt P. Jalani (Nasr School) 3-2

Junior Boys: M. Arush (DPS, Diamond Point) bt Sri Krishna Srihan (Bharatiya Vidya Bhavan, Jubilee Hills) 3-0

Senior Girls: Afifa Fathima (Don Bosco School) bt Ashlesha Singh (St.Paul's High School, Hyderguda) 3-0

Senior Boys: Y. Raju (Prakasham Vidhya Niketan) bt Yash Chander (St. Paul's High School) 3-1

Show Full Article
Print Article

Download The Hans India Android App or iOS App for the Latest update on your phone.
Subscribed Failed...
Subscribed Successfully...
Next Story
More Stories