Top

Telangana Assembly elections 2018: Congress releases first list of 65 candidates

Telangana Assembly elections 2018: Congress releases first list of 65 candidates
Highlights

The Congress party finally released the first list of 65 candidates for Telangana Assembly elections on Monday night

Hyderabad: The Congress party finally released the first list of 65 candidates for Telangana Assembly elections on Monday night.

Following is the first list of candidates along with the constituencies:

1. Sirpur Dr. Pavai Harish Babu
2. Chennur (SC) Dr. Venkatesh Netha Borlakunta
3. Mancherial Kokkirala Premsagar Rao
4. Asifabad (ST) Athram Sakku
5. Aditabad Smt. Sujatha Gandrath
6. Nirmai Alleti Maheshwar Reddy
7. Mudhole Rama Rao Patel Pawar
8. Armur Akula Lalitha
9. Bodhan P Sudharshan Reddy
10. Jukkal (SC) Soudagar Gangaram
11. Banswada Kast.fla Balaraju
12. Kamareddy Shabbir Ali
13. Jagtial Jeevan Reddy
14. Ramagundam M.S. Raj Thakur
15. Manthani Sridhar Babu Duddila
16. Peddapalle C. Vijay Ramana Rao
17. Karimnagar Ponnam Prabhakar
18. Choppadandi (SC) Dr. Medipally Satyam
19. Vernulawada Aadi Srinivas
20. Manakondur (SC) Arepally Mohan
21. Andore (SC) Damodar Rajanarsimha
22. Narsapur V Sunitha Laxma Reddy
23. Zahirabad (SC) Dr. J Geetha Reddy
24. Sangareddy Jaya Prakash Reddy (Jagga Reddy)
25. Gajwel Vanteru Pratap Reddy
26. Quthbullapur Kuna Srisailam Goud
27. Maheshwaram P. Sabita India Reddy
28. Chevella (SC) K.S. Ratnarn
29. Pargi T. Ram Mohan Reddy
30. Vicaradab (SC) Gaddam Prasad Kumar
31. Tandur Panjugula Pilot Rohith Reddy
32. Musheerabad M. Anil Kumar Yadav
33. Nampalii Mohd. Feroz Khan
34. Goshamahal M. Mukesh Goud
35. Charminar Mohammed Ghouse
36. Chandrayangutta Esa Binobaid Misri
37. Secunderabad Cantt (SC) Sarve Sathya Narayana
38. Kodangal A. Revanth Reddy
39. Jadcherla Dr. Mallu Ravi
40. Wanaparthy Dr. G. Chinna Reddy
41. Gadwal D K Aruna
42. Alampur (SC) SA Sampath Kumar
43. Nagarkurnool Nagam Janardhan Reddy
44. Achampet (SC) Dr. Ch.Vamsi Krishna
45. Kalwakurthy Dr. Vamshichand Reddy
46. Nagarjuna Sagar K. Jana Reddy
47. Huzurnagar N. Uttam Kumar Reddy
48. Kodak N. Padmavati Reddy
49. Suryapet R. Damodar Reddy
50. Nalgonda Komatireddy Venkat Reddy
51. Munugode K. Rajgopal Reddy
52. Bhongir Kumbham Anil Kumar Reddy
53. Nakrekal (SC) Chirumarti Lingaiah
54. Alair B. Bhikshmaiah Goud
55. Ghanpur (Station) (SC) Singapur Indira
56. Palakurthi Janga Raghav Reddy
57. Dornakal (ST) Dr. Jatoth Ramachandru Naik
58. Mahabubabad (ST) Porika Balaram Naik
59. Narsampet Donti Madhava Reddy
60. Parkal Konda Surekha
61. Mulug (ST) D. Anasuya @Seethakka
62. Pinapaka (ST) Rega Kantha Rao
63. Madira (SC) Bhatti Vikramarka Mallu
64. Kothagudem Vanama Venkateswar Rao
65. Bhadrachelam (ST) Podem Veeraiah

The second list with remaining 19/20 names is likely to be released on Tuesday.

Show Full Article
Print Article

Download The Hans India Android App or iOS App for the Latest update on your phone.
Subscribed Failed...
Subscribed Successfully...
Next Story
More Stories